Programownie w visual studio code

W tym wpisie opiszemy od czego zacząć naukę front-endu i czym charakteryzuje się ta praca. Jeżeli zastanawiasz się nad przebranżowieniem lub interesuje Cię jak wygląda programowanie stron internetowych, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Pisanie kodu stało się coraz bardziej atrakcyjne dla wielu osób. Ciągły rozwój technologii wpływa bezpośrednio na zapotrzebowanie specjalistów w wielu małych i dużych firmach. Osoby zajmujące się kodem, posiadają duże wynagrodzenia, a sam zawód zaczyna przyciągać uwagę ludzi. Polska jest znana jako kraj, w którym poziom programistyczny jest na bardzo wysokim poziomie, wielu zagranicznych klientów chwali sobie profesjonalizm Polaków. Programowanie stron internetowych nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać. Kluczowym czynnikiem wpływającym na prędkość i wydajność nauki, jest język angielski. Dla ułatwienia pracy w kontekście globalizacji, standardem stał się właśnie ten język. Jeżeli chcesz rozpocząć naukę w tym kierunku, powinieneś znać go bardzo dobrze, ponieważ będziesz go używać codziennie, w różnych językach programistycznych. Alternatywą dla pisania kodu jest korzystanie z CMS’ów takich jak WordPress czy Presta, natomiast potrzebujesz do tego podstawowej wiedzy z zakresu front-endu. Na naszym blogu są wpisy, związane z programowaniem stron internetowych.

Programowanie stron internetowych – jak zacząć?

Tworzenie stron internetowych

Aby postawić swoją pierwszą stronę internetową, potrzebujemy przydatnych narzędzi, które znacznie ułatwią nam pracę. Istnieje wiele edytorów tekstowych używanych przez programistów, jednakże polecamy Visual Studio Code, wraz z odpowiednimi wtyczkami. Powinniśmy zrobić to w pierwszej kolejności, ponieważ ułatwi to w znacznym stopniu samą pracę ale również naukę. Najczęściej spotkamy się z wtyczką Live Server, która w czasie rzeczywistym pokazuje zmiany w kodzie na tworzonej przez nas witrynie. Następnie powinniśmy się skupić na zdobywaniu podstawowej wiedzy z zakresu języków front-endowych. W pierwszej kolejności skupiamy się na języku HTML, należy jednak pamiętać, iż co jakiś czas nadchodzą zmiany związane z aktualizacjami. Dlatego właśnie zakup starej książki o wybranym języku, może nie być dobrym pomysłem. Powyższy język ustanawia strukturę naszej strony i pozwala na edycję wybranych elementów. Profesjonalne programowanie stron internetowych wymaga jednak dwóch innych, czyli CSS oraz JavaScript. Jeżeli posiadamy już strukturę, możemy wprowadzać style dla wybranych elementów html’a ale także animacje związane z js. Nauka tych języków zajmie wam o wiele więcej czasu, aniżeli HTML. Musimy znać różnicę pomiędzy ID i klasą, poznać flex-boxa oraz grid-boxa i ogrom wartości dla naszych zmiennych. Najszybszy sposób edukacji w kierunku front-endowym, jest praca własna i praktyka. Najlepiej rozpisać sobie projekt na czystej kartce i powoli pisać kod.

Programowanie stron internetowych – SEO

Samo programowanie stron internetowych nie jest tak ważne, jak jej prawidłowa optymalizacja. W końcu chcemy, aby nasza strona posiadała ruch i użytkowników. W dzisiejszych czasach wyszukiwarka Google.pl, posiada wiele wytycznych dla których kod powinien być zoptymalizowany. Podstawowa wiedza z zakresu SEO, w kwestii programowania stron internetowych jest kolejną rzeczą, którą powinniśmy się nauczyć. W programowaniu front-endowym jest już spora konkurencja, dlatego sama wiedza z zakresu podstaw programowania, może nie wystarczyć aby dostać wymarzoną pracę. Proponujemy jednak skupić się najpierw na solidnej nauce HTML i CSS’a, a potem SEO oraz JavaScript.

Programowanie stron internetowych – WordPress

Jeżeli nauka kodu wychodzi Ci opornie ale interesuje Cię programowanie stron internetowych, sprawdź dostępne CMS’y. Są to gotowe systemy działające na zasadach “drag and drop”, dzięki temu każdy z elementów możesz przeciągnąć, bez kombinacji z kodem (przynajmniej w stopniu podstawowym). W dzisiejszych czasach witryny w 30% tworzone są właśnie na WordPressie, jest on bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. Wystarczy nauczyć się wielu wtyczek, które ułatwią wam wszelkie zadania – również back-endowe.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *