jakość powietrza aplikacja

O smogu w mediach od kilku lat słyszymy wiele, ale wciąż za mało. Edukacja społeczeństwa na temat smogu i jego szkodliwych skutków dla naszego zdrowia i życia jest konieczna, abyśmy mogli się przed nim chronić. Na szczęście coraz więcej osób samodzielnie dokształca się w tym temacie, powstaje także więcej kampanii społecznych, które zachęcają do sprawdzania poziomu smogu przed wyjściem z domu. To istotne zwłaszcza zimą, w sezonie grzewczym, gdy jakość powietrza w Polsce jest najgorsza w trakcie całego roku.

Jak sprawdzać poziom zanieczyszczeń? Jakość powietrza aplikacja Airly monitoruje 24 godziny na dobę, dostarczając dane z całego świata. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak korzystać z tego narzędzia.

Kilka słów o smogu

Czym w zasadzie jest smog? To zanieczyszczenie powietrza, które powstaje na skutek różnych czynników, jednak za niemal każdy z nich odpowiedzialny jest człowiek. Przykładowo, w Polsce głównym źródłem smogu jest tzw. niska emisja, czyli spalanie w domowych piecach substancji nieprzyjaznych dla środowiska. 

Dlaczego smog jest tak niebezpieczny dla naszego zdrowia? Ponieważ tworzy zawieszoną mgłę, którą oddychamy. Utrzymujące się w takiej mgle pyły mają naprawdę bardzo drobne cząsteczki, które dostają się do naszego układu oddechowego, a nawet do krwioobiegu. Smog powoduje szereg chorób i schorzeń, a najbardziej niebezpieczny jest dla dzieci, seniorów i kobiet w ciąży.

jakość powietrza aplikacja

Sprawdzanie jakości powietrza – Aplikacja Airly

Z uwagi na szkodliwość smogu, każdy z nas powinien interesować się poziomem zanieczyszczenia w swojej okolicy. Dobrą praktyką jest sprawdzanie stężenia zawieszonych pyłów np. przed planowanym spacerem, bieganiem, czy jakąkolwiek inną aktywnością na zewnątrz. Gdy normy są wielokrotnie przekroczone, lepiej pozostać w domu i nie otwierać okien, aby nie wdychać zanieczyszczonego powietrza.

Aktualne dane na temat smogu w twojej okolicy możesz mieć zawsze pod ręką, dzięki aplikacji mobilnej Airly, dostępnej za darmo, dla systemów iOS i Android. Aplikacja przedstawia dane nie tylko z Polski, ale i z całego świata, korzystając z państwowych stacji pomiarowych. Dane o zanieczyszczeniu powietrza są przedstawiane na kilka sposobów, dzięki czemu są przejrzyste i intuicyjne. 

Co ważne aplikacja do sprawdzania jakości powietrza Airly pokazuje nie tylko dane w czasie rzeczywistym, ale także prognozę zanieczyszczenia na 24 godziny do przodu. 

Najnowsze dane nawet na twoim zegarku

Mamy też dobrą informację dla posiadaczy Apple Watch: na swoich zegarkach również możecie śledzić jakość powietrza. Aplikacja Airly jest dostępna na zegarki Apple Watch, gdzie dostępne będą dane na tarczy startowej, bądź po wejściu bezpośrednio w aplikację z poziomu zegarka. Poza aktualnymi informacjami o zanieczyszczeniu opartymi na geolokalizacji, użytkownicy zobaczą także prognozę smogową na najbliższe 12 godzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *