Programowanie w Visual Studio Code

Popularność języków programowania ciągle wzrasta, wraz z rozwojem technologicznym społeczeństwa i czynnika globalizacji. Charakter tej pracy zazwyczaj jest elastyczny lub w pełni zdalny, natomiast zarobki wymienianie są jako jedne z największych. Jeżeli ciekawi Cię ile zarabia tester oprogramowania, koniecznie prześledź inny wpis. Należy jednak pamiętać, iż praca programistów jest trudna i zazwyczaj wiąże się ze stałym aktualizowaniem wiedzy o wybranych narzędziach lub rozszerzeniach języka o nowe elementy. Dlaczego w takim razie wzrasta popularność języków programowania? Branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się elementów gospodarki państw, a zapotrzebowanie na specjalistów wzrasta z zatrważającym tempie. Istnieje wiele odmian języków służących do pracy na kodzie. Na pewno można wymienić języki związane z tworzeniem stron internetowych ale, także te serwerowe, statystyczne czy inżynieryjne. Tak jak wspominaliśmy na wstępie tego wpisu, aktualność danego języka jest ściśle związana z popytem na niego oraz konkurencją na rynku pracy. Jeżeli marzy nam się praca jako Front-end developer, należałoby zastanowić się nad solidną nauką JavaScriptu, aniżeli Pythona. Jak w takim razie przygotować się do nauki i ewentualnego poszukiwania swojej kariery zawodowej?

Popularność języków programowania

Jak sprawdzić popularność języków programowania?

Najlepszym sposobem na poprawne pozyskanie informacji o popularności języków programowania jest korzystanie z dostępnych i oficjalnych badań rynkowych, w branży IT. Istnieje wiele firm zajmujących się profesjonalnym gromadzeniem danych o zapotrzebowaniu na wybrane technologie. Z każdym kolejnym rokiem, rynek się zmienia i przekształca w oparciu o nowe możliwości. W dzisiejszych czasach największy popyt jest na programistów ze znajomością Pythona. Posiada wiele różnych możliwości, szczególnie te związane z webscrapingiem i skomplikowaną statystyką nad bazami danych. Wraz z SQL jest to świetna podstawa, do poszukiwania pracy jako analityk, których potrzebuje większość firm. Python jest językiem back-endowym, służącym tworzeniu aplikacji i machine learningu. Natomiast jeśli interesujesz się front-endem, koniecznie powinieneś znać JavaScript. Według badań jest on kolejną najbardziej pożądaną technologią, ponieważ wraz z HTML i CSS, stanowi prawie wszystkie kompetencje z zakresu deweloperki stron internetowych. Warto także wymienić Jave oraz C++, które są bardzo często używane przez doświadczonych programistów, z uwagi na swoją długą historię i uniwersalność systemową.

Czym się kierować w poszukiwaniu pracy?

Wybór pracy w kontekście pisania kodu jest zależny od wielu rzeczy. Po pierwsze należałoby zastanowić się nad tym, czym chcemy się zajmować. Jeżeli jesteśmy kreatywni i lubimy tworzyć piękne strony internetowe, być może warto zastanowić się nad stackiem front-endowym. Jeżeli natomiast wolimy siedzieć w liczbach i analizach, być może lepszym wyborem będzie data science lub analityka. Dodatkowo istnieje również wiele innych języków, dlatego jaki wybrać dla siebie? Najlepiej sprawdzić różne opcje i wybrać ten, który odpowiada nam najbardziej. Nie uczmy się na siłę czegoś, czego nie lubimy. Popularność języków programowania sprawia, że często chcemy wykonywać pracę w języku, który nie jest dla nas. Z drugiej strony warto zwracać uwagę, na to jakich umiejętności będzie wymagał od nas pracodawca, ponieważ konkurencja w branży IT stale rośnie. W niektórych firmach fachowość w pracy na kodzie nie wystarczy. Jeśli nie znamy języka angielskiego w stopniu zaawansowanym, dlatego należy uczyć się wydajnie i spokojnie. Dobrze jest powiększać swoje kompetencje, ale również wiedzę, odnośnie popularności języków programowania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *