Jak zabezpieczyć się przed Ransomware

Sieć staje się coraz bardziej niebezpieczna pod względem rosnącej ilości cyberprzestępców, których możemy stać się ofiarą. Powstaje coraz więcej wirusów, na które możemy się natknąć. W tym artykule omówimy jeden z nich, a konkretnie Ransomware, który staje się coraz bardziej popularny i jest bardzo szkodliwy. Zatem jak zabezpieczyć się przed Ransomware? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Co to jest Ransomaware?

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do naszego komputera, po przez szyfrowanie wszystkich danych po czym na ekranie wyświetla się komunikat o możliwości odzyskania prywatnych danych z komputera po wpłaceniu odpowiedniej kwoty okupu. Najczęściej takie oprogramowanie możemy złapać poprzez: otwieranie nieznanych e-maili z podejrzanym plikiem lub linkiem. Wystarczy jedno kliknięcie w link lub pobranie pliku, aby oprogramowanie zaczęło instalować się na naszym komputerze. Komputer możemy zainfekować, również poprzez instalacje wtyczki na przeglądarkę czy samo kliknięcie w podejrzaną reklamę.

jak zabezpieczyć się przed ransomware

Sposoby na zabezpieczenie się przed Ransomware

Aby zabezpieczyć się przed Ransomware lub innym złośliwym oprogramowaniem tego typu należy przestrzegać kilku ważnych zasad i postępować według naszych wskazówek. Przede wszystkim przeglądając lub korzystając z Internetu powinniśmy być ostrożni. Nie powinniśmy otwierać e-maili niewiadomych lub podejrzany adresatów. Warto, również pamiętać, aby nie wchodzić na strony, które nie posiadają certyfikatu SSL czyli zabezpieczenia szyfrowania danych. Możemy to zauważyć po kłódce, która zawsze wyświetla się obok adresu URL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *