programowanie dla dzieci

Programowanie jest bardzo przyszłościową umiejętnością, której warto się nauczyć. Dlatego tak wielu rodziców decyduje kształcić swoją pociechę w tym kierunku. Jednak od czego należy zacząć i jak to zrobić?

W jaki sposób nauczyć dziecko programowania?

Jeśli chcemy skutecznie nauczyć nasze dziecko programowania, nie możemy go do tego zmuszać. Maluch musi polubić tę dziedzinę, tylko wtedy może osiągnąć sukcesy. Nie każde dziecko może odnajdywać się w takiej tematyce, a zmuszanie naszej pociechy to najgorsze co możemy zrobić. Nie tylko się mocno zniechęci, ale również poczuje na sobie dużą presję otoczenia, która negatywnie na niego wpłynie. Nauka programowania dla dziecka powinna być przyjemnością i dobrze mu się kojarzyć. Żeby zachęcić malucha do tego warto, żebyśmy sami mu pokazali, jak się to robi, a przede wszystkim co to daje. Jeśli dziecko będzie wiedziała, że dzięki programowaniu może stworzyć łatwą grę dla kolegów, będzie miało większą motywację, żeby się tego nauczyć.

nauka programowania

Programowanie z przyjaciółmi

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko nauczyło się podstaw programowania, warto zastanowić się nad zajęciami dodatkowymi. Czasami nasze umiejętności mogą być za małe, a profesjonalista nie tylko odpowiednio to przekaże, ale również będzie wiedział jak pracować z dzieciakami, a to czasami jest ważniejsze niż wiedza. Podczas zajęć dodatkowych nasz malec pozna kolegów i koleżanki, dzięki czemu z większą przyjemnością będzie chciał uczęszczać w lekcjach. Mogą mu się one wtedy kojarzyć ze spotkaniem z przyjaciółmi, a dodatkowo z nauką ciekawych rzeczy. Podczas zajęć zorganizowanych, dzieci będą uczyć się przez zabawę, czego my moglibyśmy im nie zagwarantować. Będą tworzyć łatwe aplikacje czy interesujące animacje, dzięki którym nauka będzie dla nich przede wszystkim przyjemnością. Dzięki temu nasz maluch może nauczyć się więcej. Oczywiście sami też możemy uczyć dziecka programowania, ale z doświadczenia wiemy, że będzie czuło się lepiej, gdy będzie robić to na zajęciach dodatkowych. Jeśli w domu będzie się uczyć, łatwo można wywołać w nim poczucie, że nie ma ono miejsca do odpoczynku, bo nawet w miejscu zamieszkania musi się uczyć. Co innego jest, gdy dziecko samo chce, żebyśmy go uczyli. Jeśli będziemy dla niego autorytetem w programowaniu, będzie miało motywację, aby się uczyć i nam zaimponować.

W jakim wieku powinno być dziecko, żeby nauczyć się programować?

Podstawy programowania nie są trudne, a dzieciaki, w szczególności teraz są bardzo zdolne i znają się na nowych technologiach, lepiej niż my. Maluch, żeby mógł skutecznie uczyć się programowania, powinien umieć pisać i czytać, bez tego będzie mieć trudności z nauką tej dziedziny. Oczywiście każde dziecko jest inne i w różnym wieku może zechcieć nauczyć się programowania. Jeśli już jako pięciolatek, ciągnie go do technologii, warto pokazać mu ten świat i kuć żelazo puki gorące. Na zakończenie podkreślimy, że nie można dziecka do niczego zmuszać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *