Otrzymanie pierwszej pracy może być trudne. Bez znaczenia jest stanowisko, na które rekrutujemy. Jeśli chciałbyś być programistą i w ten sposób zarabiać na życie, to przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, co należy zrobić.
Początki mogą być trudne
Przede wszystkim, jeśli chcemy rekrutować na stanowisko programisty, musimy uzbroić się w cierpliwość i zrozumieć, że może się to nie wydarzyć tak szybko, jakbyśmy chcieli. Oczywiście, pewność siebie jest mile widziana, ale musimy być gotowi na wszystko, a odpowiednie nastawienie pozwoli nam odpowiednio podejść do różnych sytuacji.
Podstawą dostania pracy w firmie programistycznej jest CV. Jeśli będzie to nasz początek w branży, możemy mieć znikome doświadczenie. Wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale mimo wszystko musimy posiadać jakieś umiejętności, którymi warto się pochwalić. Ważne jest to, aby masowo nie wysyłać CV do każdej firmy, która nam się nawinie. Powinno ono być napisane tak, aby odpowiadać na potrzeby naszego potencjalnego miejsca pracy. Wpisywanie każdego osiągnięcia lub umiejętności, jaką posiadamy może okazać się nieskuteczne. Dokładnie dowiedzmy się, na jakie stanowisko aplikujemy i w ten sposób stwórzmy CV. Czasami będzie potrzebne napisanie go klika razy, ale to dzięki temu możemy uzyskać wymarzoną pracę. Powinno być ono również estetycznie napisane i dopracowane. Dzięki temu pracodawca może nas zapamiętać.
Umiejętności
Trudno, żebyśmy po skończeniu studiów mieli duże doświadczenie w pracy, jako programista. Mimo to, ważne jest, abyśmy się rozwijali i próbowali zwiększyć szereg umiejętności związanych z branżą IT. Może warto samemu się czegoś nauczyć albo wziąć udział w jakiś warsztatach, dzięki którym zdobędziemy jakieś doświadczenie. Możemy również zrobić coś, co będzie dla nas wyzywaniem. Bardzo atrakcyjne będzie wzięcie udziału w jakimś projekcie, nawet bezpłatnym, w którym będziemy mieć do wykonania określoną pracę. Dzięki temu nauczymy się czegoś, ale również uatrakcyjnimy swoje CV. Ważne jest, żeby pracodawca widział, że jesteśmy ambitni i że zależy nam na otrzymaniu tej pracy. Jeśli będziemy posiadać umiejętności, które przydadzą nam się w pracy jako programista, pracodawca może nawet nie zwrócić uwagi, że nie pracowaliśmy jeszcze w tym zawodzie.
Rozmowa kwalifikacyjna
Jeśli wysłałeś CV i czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna, warto się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim ważne jest nastawienie, bądźmy pewni siebie, ale nie przemądrzali. Warto również przed spotkaniem dokładnie zapoznać się z działalnością firmy. Dzięki temu będziemy mogli nawiązywać do jej potrzeb podczas rozmowy, a to sprawi, że pracodawca zauważy, że nadajemy się do jego zespołu. Ważne jest również to, żebyśmy opanowali swój stres. Często przez niego możemy mieć problem ze swobodnym wypowiadaniem się, co pogorszy naszą autoprezentację. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej bądźmy mili i radośni. Nie chodzi o to, aby opowiadać żarty, ale o to, żeby pracodawca nas po prostu polubił.