home office

Czas pandemii jest trudnym okresem. Większość rzeczy robimy z domu, za pośrednictwem komputera. Praca również przeniosła się nam do domu. Jak przetrwać ten czas i pracować tak, jakby nic się nie zmieniło?

Podstawowe zasady home office

Jeśli chcemy, aby nasze dni podczas pandemii były produktywne, musimy ustalić stały przebieg tygodnia roboczego. Ustalmy, o której wstajemy. Najlepiej, żeby ta godzina pokrywała się z naszym rzeczywistym momentem pobudki, zanim zaczęliśmy home office. Jedni powiedzą, że przecież mają wolne i nie muszą wstawać tak wcześnie. Oczywiście, coś w tym jest, ale jeśli pozwolimy sobie na długie spanie, możemy się rozleniwić, a chodzi o to, żebyśmy od samego początku zamknięcia w domu nie zmienili swoich nawyków. Później będzie trudno powrócić do standardowego rozkładu dnia. Kolejną rzeczą jest ustalenie, o której zaczynamy pracę i o której ją kończymy. W ten czas wliczmy również przerwy, które mielibyśmy w biurze.

praca z domu

Jeśli dokładnie ustalimy harmonogram dnia, możemy liczyć na to, że wszystkie obowiązki będziemy wykonywać, jak zwykle, a nasz organizm nie przyzwyczai się do lenistwa. Warto o tym również porozmawiać z domownikami. Wspólnie stworzyć plan dnia i ustalić, w których godzinach pracujemy i nie można nam przeszkadzać. Oczywiście staje się to trudniejsze w momencie, kiedy mamy małe dzieci. Im też należy wyjaśnić całą sytuację i próbować zorganizować im czas, żebyśmy mogli rano pracować. Nie będzie to wtedy łatwe i będziemy musieli w jakiś sposób zmieniać nasz plan, ale w końcu uda się nam wypracować zachowania, które ułatwią nam home office w trakcie pandemii.

Home office w piżamie?

Zostało już wspomniane, że nie powinniśmy przyzwyczajać się do lenistwa, więc każdy dzień rozpoczynajmy tak samo, jak robiliśmy to przed pandemią. Czyli zjedzmy śniadanie, wypijmy kawę i załóżmy normalne ubrania. Oczywiście, wygodniej może być nam w dresach, ale ważne jest to, żeby zmienić piżamę. Sprawi to, że poczujemy się, jak byśmy byli w biurowcu. Jeśli ktoś z was potrzebuje założyć koszulę albo pomalować się, to zróbcie to. Ułatwi wam to poczuć, że home office podczas pandemii to normalna praca, do której przygotowujecie się tak samo, jak do firmy. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Posprzątajmy na biurku, połóżmy na nim przedmioty, które dobrze się nam kojarzą, wybierzmy wygodne krzesło, na którym będzie się nam dobrze siedziało podczas pracy.

Najlepiej, żeby miejsce, w którym pracujemy, było przez nas odwiedzane tylko w trakcie pracy. Większość z nas nie ma dużego domu, w którym może sobie pozwolić na zagospodarowanie jednej przestrzeni na biuro. Wystarczy, że nie wybierzecie do pracy salonu, czyli miejsca, gdzie będziecie odpoczywać, tylko biurko w waszym pokoju czy sypialni. Czasami będzie to wymagało zrobienia przemeldowania, ale uwierzcie, że warto. Jeśli cały dom stanie się waszym biurem podczas pandemii, nie będziecie się w nim czuć komfortowo, co spowoduje problem z relaksem, a jest to ważne w tym trudnym dla wszystkich okresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *