W dobie powszechnej cyfryzacji coraz częściej możemy spotkać się z pojęciami digitalizacji oraz cyfryzacji. Jako przykład – zapewne nieraz spotkaliście się ze stwierdzeniem, że jakieś stare materiały zostały zdigitalizowane. Obydwa te pojęcia bardzo często są mylone, albo wręcz uznawane za tożsame! Dzisiaj postaramy się wyjaśnić, że digitalizacja a cyfryzacja to dwie różne, aczkolwiek powiązane ze sobą rzeczy!
Definicje digitalizacji oraz cyfryzacji
Podanie jednej prostej definicji dla tych pojęć jest raczej trudne, biorąc pod uwagę skomplikowaność tych procesów. Gdybyśmy jednak chcieli odpowiedzieć w miarę prosto, to jako digitalizację rozumiemy całą serię czynności, które polegają na przekształcaniu zasobów, które do tej pory były analogowe na ich cyfrowe odpowiedniki. Jako przykład można podać archiwum posiadające dużą ilość teczek oraz pudeł ze znaczną ilością różnego rodzaju dokumentów z danymi. Wtedy przez digitalizację rozumiemy przygotowanie i uporządkowanie dokumentów oraz dokonanie konwersji z papierowej na wersję cyfrową. Dysponujemy wtedy wierną cyfrową kopią, uporządkowaną i odpowiednio zabezpieczoną przed utratą. Cyfryzacja natomiast to proces w którym wdrażamy, a potem wykorzystujemy technologie cyfrowe w procesach, które wcześniej tego nie wymagały. Wynika z tego więc, że digitalizacja a cyfryzacja to pojęcia całkiem pokrewne, ale nie tożsame.
Zainteresował Cię ten temat?
Nie da się ukryć, że digitalizacja a cyfryzacja to procesy, które pod wieloma względami się pokrywają i przenikają. Jeżeli temat was zainteresował, to zapraszamy po więcej szczegółów na oficjalną stronę www Polcom.